Chutor Gorajec znajduje się w małej, otoczonej lasami i łąkami wiosce Gorajec, gdzie na co dzień mieszka około 40 osób. Obiekt to urządzonym z duszą budynek byłej szkoły tysiąclatki, który jest świetna bazą wypadową dla osób aktywnych oraz osób chcących odpocząć od miasta.
To miejsce pełne energii gdzie spotykają się ludzie i kultury, miasto i wieś. W Chutorze organizowane są liczne imprezy kulturalne: m.in. lipcowy Festiwal Folkowisko - festiwal otwarty na różnorodność, wieloetniczność, tradycję. Wyjątkowości temu miejscu dodaję jego kuchnia, a zwłaszcza czerpanie z lokalnych źródeł, wspaniałe lokalne produkty i niespotykane nigdzie indziej przepisy, jak „szwaby”, czy kapusta z grochem i pszonem.
W kuchni chutorowej króluje Jola Piotrowska, łącząc tradycję z nowoczesnością stworzyła wyjątkowe przepisy: wyśmienite przygotowywane w kuchni polowej „gorajeckie jadło”, czy robione w piecu chlebowym „gryczaki”
Atrakcje oferowane przez gospodarstwo:
Gospodarze mieszkają na miejscu, mają dużą wiedzę o ciekawych miejscach w okolicy i chętnie tą wiedzą się dzielą ze swoimi Gośćmi. Na terenie agroturystyki powstał swoisty skansen budownictwa drewnianego: są chatki, stodoła, spichlerz. Sam teren jest duży i pełen uroczych zakatków. Jest to świetne miejsce również dla rodzin z dziećmi, które mogą korzystać np. z placu zabaw.
W sezonie letnim odbywają się cykliczne wydarzenia kulturalne: wspomniany już Festiwal Folkowisko, czy Dzień Wolności Chłopskiej, Sobótka oraz koncerty i warsztaty poświęcone kulturze ludowej. W pobliżu znajduję się kilka ciekawych miejsc do odwiedzenia bez konieczności opuszczania wsi tj. XVI-wieczna Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Gorajcu , jeden z najciekawszych i najstarszych przykładów sakralnego budownictwa drewnianego, Ścieżka przyrodnicza EKOSZLAK, Kapliczka nad wodą oraz Leśny cmentarz greko-katolicki.